از معماری

 

معماری سکوت

نگاهی به فضاهای مینی­مالیست

Architecture of Silence <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Minimalist Spaces

سیما هاشمی­نیا

 

هنر مینی­مالیست یا همان کمینه­گرا که نمود آن را در هنر می­توان از اواخر دهه 1960 پی­گرفت، روشی است که در آن زیبایی با شیوه­های ساده و حذف عناصر اضافی جستجو می­شود. طراحان این نوع معماری، در پی آن هستند تا فضایی آرام و بی­دغدغه را نصیب ساکنان و کاربران نمایند.

آنچه که درپی می­آید بخشی از مقدمه کتاب "Minimalist Spaces" می­باشد. در این کتاب گزیده­ای از پروژه­های معماران صاحب­نامی همچون Tadao Ando، John Pawson، Shigeru Ban وAnouska Hempel  که در زمینه معماری مینی­مال به نوعی پیش­رو محسوب می­شوند، همراه با توضیحات هر پروژه، تصاویر و نقشه­های مربوط گردآوری شده است.

Less is more، با چنین پیش­فرضی در معماری مینی­مال نیز فضاها منطبق بر یک ایده زندگی ساده و عاری از بی­نظمی طراحی می­شوند. از این ­رو، گیرایی این معماری در دیوارهای خطی، بافت­های یک­دست (کف، دیوار و ..) و فضاهایی آرام آشکار می­شود. 

به تعبیری این معماری، معماری سکوت (Architecture of Silence) است. بیان ماهرانه­ای از معماری که امکان همزیستی ساکنین و زمینه­ای که در آن قرار گرفته­اند را می­دهد.

البته بایستی توجه داشت که مینی­مالیسم تنها طراحی ساده ساختمان­ها یا فضاهای عمومی و همچنین تلاش برای سادگی نیست. این نوع معماری محتاج جدوجهدی مضاعف است. چراکه المان­های کمتر، قابلیت کمتری را برای ارائه امکان­ها و گزینه­ها می­دهند و کسب نتایج معقول بسیار دشوار می­نماید.

معماری مینی­مالیست غالبا از جانب برخی منتقدان که تنها به جنبه­های عینی توجه دارند، معماری­ای خشک و سرد خطاب می­شود. درحالی­که مینی­مالیسم در پی خلق فضاهای خاص برای مردمی است که دوستدار زیبایی سکوت هستند و ­بی­شک فرهنگ خاص آن فضا را نیز دارند. مکانی از فرم و معنویت که حاصل گفتمان میان ساختمان­ها و مردم است؛ معماری­ای آرامش­بخش، تامل­برانگیز و اندیشمندانه.

/ 1 نظر / 7 بازدید
معمار

سلام دلم نيومد وبلاگت رو ببينم و نظر ندم وبلاگت وبلاگ خوب و جامعيه ولی مثل سوزنی توی يک خروار کاهه منظورم اينه که من به صورت کاملا اتفاقی اونو ديدم لطفا يک فکری برای غريب بودن وبلاگت بکن.... در ضمن جای بيشتری برای کار هست ممنون.................