تازه‌های معماری

 

اورلئانز جدیدتر؛ یك فضای مشترك<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Newer <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Orleans;  A Shared Space

 

جعفر بزاز

 

چارديواری: بعد از ویرانی‌­‌های گستره‌‌ای كه طوفان كاترینا در شهر نیواورلئانز (New Orleans) ایجاد نمود، بازسازی شهر و ساخت‌‌و‌سازهای وسیعی برای ایجاد شرایطی تازه برای سكونت در آن شروع شده است. در چنین شرایطی و در راستای گزینش بهترین شیوه‌‌ها و طرح‌‌های معماری برای ساخت یك اورلئانز جدیدتر (Newer Orleans)، انجمن معماری هلند ((NAI با همكاری مدرسه معماری Tulane در نيواورلئانز و مجله Artforum، برای طراحی تعدادی از فضاهای عمومی مهم شهر نیواولئانز از 6 گروه معماری مشهور تقریبا جوان، از هلند و آمریكا به ترتیب زیر دعوت كرده است:

 

MVRDV، هلند

 این گروه در سال 1991 توسط Winy Maas، Jacob van Rijs و Nathalie de Vries شكل گرفته و طی 15 سال گذشته به‌خاطر آثار كانسپچوال خود آوازه‌‌ای جهانی كسب نموده است.

 

 

UN Studio، هلند

این گروه در سال 1988 توسط Ben van Berkel و Caroline Bos تشكيل شده است كه طراحی موزه مرسدس بنز از جمله كارهای آنها می‌‌باشد. اغلب كارهای آنها كاراكترهایی فرمال، منحنی و فولد دارند كه همراه با پیچید‌گی‌‌هایی در تركیب با سازه شكل می‌‌گیرند.

 

 

West 8، هلند

این گروه در سال 1990 توسط Adriaan Geuze پایه‌‌گذاری شد. در آثار عمده این گروه می‌‌توان توجه خاص به شرایط بومی ـ محلی، اقلیمی و نیز اوضاع اجتماعی را مشاهده كرد. این گروه تخصص ویژه‌‌ای در ارائه راه‌حل‌‌های طراحی تكنولوژیكی در برابر شرایط خاص را دارد.

 

 

Huff + Gooden Architects، آمریكا

این گروه در سال 1998 توسط Ray Huff و Mario Gooden شكل گرفت. معماری، برنامه‌ریزی و طراحی پروژه‌های شهری با تمركز ویژه بر روی ارتباط مابین معماری، دانش و فرهنگ بخش مهمی از فعالیت‌‌‌های آنها را تشكیل می‌‌دهد.

 

 

Morphosis، آمریكا

این گروه در سال 1972 توسط Thomas Mayne كه جایزه معماری پریتزكر 2005 را از آن خود نموده است، تاسیس شد. مورفوسیس بیشتر به سبب خلق فرم‌‌هایی بدیع و استفاده از مصالح نو در پروژه‌هایش مشهور است.

 

 

Hargreaves Associates، آمریكا

عمده فعالیت این گروه كه در سال 1983 در سانفرانسیسكو شكل گرفته است، احیا بافت‌‌های متروكه یا فراموش‌شده‌‌ای كه اغلب نزدیك رودخانه‌‌ها یا مراكز شهرها هستند، می‌‌باشد.

 

 

اين گروه‌‌ها در سه مقیاس مختلف محلی، شهری و ناحیه‌­ای به طراحی خواهند پرداخت. برای این منظور دو گروه ­MVRDV و Huff + Gooden طراحی یك مدرسه در مقیاس محلی، گروه­های UN Studio و Morphosis

/ 6 نظر / 15 بازدید
علی

جالب بود موفق باشيد

farhad7431@yahoo.com

سلام من کتاب يا سايتی می خوام که عکس و پلانهای ويلا ها را داشته باشه. اگه ميشه محبت کرده برام ايميل کنيد. ممنون.

Baarveed

مصائب طبيعی نظير آنچه در اورلئانژ و يا بم رخ داد٬ عليرغم تراژدی در بعد انسانی آن٬ یک فرصت تاریخی را در اختيار تازه های معماری و شهرسازی قرار می‌دهد تا از یک سو به اصلاح ضعفها و از سوی ديگر به پيدايش بنيانهای نوين بپردازد. از شما بخاطر اين مطلب هوشمندانه٬ سپاسگزاريم.

hesam

hafteye meemari mobarak

مريم

عکسهايی از خانه هايی ویلایی مدرن با سبک ديکانستراکشن رااگر امکاندارد برایم ایمیل کنید