خبرهای معماری<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بنیادی برای معماری

غزلسرايی حدید با بتن و شیشه

Foundation for Architecture

Hadid's ode to concrete and glass

 

جعفر بزاز

 

زاها حدید، برنده جایزه پریتزکر معماری در سال 2004، مقام نخست مسابقه طراحی ساختمان بنیاد معماری لندن را به خود اختصاص داد. در این مسابقه که اکتبر سال پیش (2004) از سوی بنیاد معماری در لندن برگزار شده بود، 200 طرح از معماران سراسر دنیا (بیش از 20 کشور جهان) شرکت کرده بودند. Caruso St John, Bernard Tschumi, MVRDV, Lacaton and Vassal از جمله شرکت­کنندگان در این مسابقه بودند.

بنیاد معماری لندن در سال 1991 توسط Will Alsop و با مدیریت Rowan Moore شکل گرفته است. از جمله اهداف این بنیاد، آشنایی شهروندان انگلیسی با برترین معماران و طراحان شهری خلاق اروپا و سراسر جهان بود، که این مسابقه نیز در راستای آن اهداف برگزار گردید.

برگزارکنندگان این مسابقه خواستار فضایی بودند؛ جهت اجرای برنامه­های بنیاد که شامل نمایش­ و پخش فیلم، گفت­وگو و تشکیل میزگردهای مختلف، انجام فعالیت­های پژوهشی و برگزاری نمایشگاه­ها و مسابقات معماری و ... می­شد. این بنیاد در نظر دارد مکانی برای ارائه ایده­های خلاق معماران فعال باشد، تا علاوه بر ایجاد رقابت بین معماران و آشنایی آنان با هم، عموم مردم نیز با فعالیت­ها و طرح­های معماران آشنا شده و حتی در برخی موارد معمار مورد نظر خود (برای پروژه­های شخصی) را با توجه به طرح­های معماران انتخاب نمایند.

 

طرح زاها حدید، از بین 8 طرح راه­یافته به مرحله نهایی این مسابقه از سوی داوران برگزیده شده است. داوران این مسابقه که متشکل از Rowan Moore، رئیس هیئت داوران و افرادی چون Will Alsop، بنیان­گذار بنیاد معماری، Paola Antonell، مدیر بخش معماری موزه هنر مدرن نیویورک، Sir Nicholas Serota، مدیر گالری Tate لندن و چند تن دیگر بودند، طرح خانم حدید را پاسخی ماهرانه به سایتی دشوار (زمینی مثلثی شکل در جنوب شهر لندن) که با ساختمان­های بزرگ احاطه شده است، توصیف نمودند.

ساختمان طراحی شده توسط زاها حدید، یک حجم بتنی است که فضایی شیشه­ای را در میان خود گرفته است. (فضایی شیشه­ای که نواری بتنی به دور آن پیچیده است.) به عقیده Rowan Moore، ساختمان طراحی شده فضاهای بسیار صمیمی و آرام با قابلیت دسترسی همگانی را همراه با امتداد بصری (از درون به بیرون و برعکس) فراهم می­کند.

رتبه دوم و سوم این مسابقه نیز به ترتیب به طرح­هایی از A-Graft و AOC (تیمی از فارغ­التحصیلان کالج رویال) اختصاص یافت.

این ساختمان که اولین پروژه زاها حدید در لندن محسوب می­شود، قرار است تا سال 2006 به بهره­برداری برسد.

 

عنوان این یادداشت، عنوانی است که Jonathan Glancey، منتقد بخش معماری The Guardian برای طرح زاها حدید، در مسابقه بنیاد معماری لندن، برگزیده است.

/ 0 نظر / 6 بازدید