اکران سرخ

 Crimson Gold in <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Tabriz

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

روز پنج­شنبه هفته گذشته، 19 شهریور، برنامه­ای با عنوان "یک روز، یک فیلم­ساز با جعفر پناهی" از طرف انجمن فیلم استان به مناسبت روز سینما، در سینما فلسطین تبریز برگزار گردید. در این برنامه که اعضا انجمن فیلم و علاقمندان سینما  در آن حضور داشتند، ابتدا دو فیلم دایره و طلای سرخ از فیلم­های جعفر پناهی به نمایش درآمد. نمایش این دو فیلم در حالی بود، که جعفر پناهی با چهار فیلم بادکنک سفید، آینه، دایره و طلای سرخ در کارنامه فیلمسازی­اش، تاکنون اجازه اکران عمومی فیلم­هایش (غیر از بادکنک سفید) را در ایران نداشته است. 

بعد از نمایش فیلم­ها، نشستی با حضور جعفر پناهی (فیلمساز) و اصغر یوسفی­نژاد (منتقد سینما)، ترتیب یافت. در این جلسه ابتدا جعفر پناهی با ابراز خرسندی از اکران دو فیلم دایره و طلای سرخ در تبریز، گفت: "خوشحالم از اینکه اولین نمایش طلای سرخ در زادگاه پدر و مادرم می­باشد و خوشحالم از اینکه در حضور تماشاگران ایرانی هستم. کارهای من فیلمهایی اجتماعی و مردمی­اند، مرمی که در کنارشان زندگی می­کنم، اینکه این فیلم­ها را با مخاطب اصلی­اش یعنی مردم ببینم، برایم بسیار مهم است." 

 

 

 

سپس اصغر یوسفی نژاد، منتقد سینما، با اشاره به اینکه، "این جلسه یکی از استثنایی­ترین جلسات نمایش فیلم در ایران بود»، به بررسی آثار پناهی پرداخت. یوسفی­نژاد در صحبت­های خود  از پناهی به عنوان فیلمسازی که صدا را در آثار خودش کشف نمود، نام برد و گفت: «در سینمای ایران معدود افرادی همانند کیارستمی و پناهی داریم که در فضاسازی و شخصیت­پردازی، در فیلم­هایشان چنین استادانه عمل می­کنند."

    بخش بعدی برنامه به صورت پرسش و پاسخ با کارگردان برگزار گردید. پناهی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیرپذیری وی از آثار دیگر کارگردانان گفت: "هر فیلمسازی در دنیا از فیلمسازان قبلی تاثیر می­پذیرد و اگر فیلمساز خوبی باشد بر فیلمسازان بعد از خود تاثیر خواهد گذاشت. من خودم تاثیر گرفته­ام، اما تقلید نه. به دنبال برداشت بودم. تقلید مقوله­ای است که چیزی به آن افزوده نمی­شود اما تاثیر مقوله­ای است جدا."

    در پایان مراسم ضمن تقدیر از حضور پناهی در جلسه، لوح تقدیری از طرف انجمن فیلم استان و هدیه­ای از طرف اداره ارشاد به جعفر پناهی تقدیم شد.

 

اعضای "دید هفتم" و "زروان" خود را جزو خوش­اقبال­ترین جوانان ایران می­دانند که چنین فرصتی را غنیمت شمرده و شاهد اکران دو فیلم (که شاید هیچ­گاه در ایران به نمایش عمومی درنیایند) از جعفر پناهی که بی­شک یکی از تاثیرگذارترین و جریان­سازترین فیلم­سازان ایران می­باشد، بوده­اند. 

با تشکر از طاهر ساداتی که عکس­های این مراسم را در اختیار "دید هفتم" قرار داد.

 

- این مطلب در گرامیداشت روز ملی سینما "22 شهریور"، امروز یکشنبه، بر روی وبلاگ "دید هفتم" قرار گرفته است. 

/ 0 نظر / 5 بازدید