معرفی پروژه<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تندیس­گاه Nasher

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />

Renzo Piano Workshop

NasherSculptureCenter

Dallas, Texas

Site area: 2.4 acres

Building size: 54,000 square feet

Indoor gallery space: 10,000 square feet

Outdoor exhibition space: 62,000 square feet

 

سیما هاشمی­نیا

 

    

      تندیس­گاه Nasher، از معدود مراکزی در جهان می­باشد که به نمایش، بررسی، مطالعه و نگهداری مجسمه­های مدرن اختصاص یافته است. این مرکز در قلب منطقه هنری شهر دالاس در مرکز خط آسمان شهر واقع شده است.

 

     تندیس­گاه Nasher تحقق رویاهای آقای Nasher در ایجاد یک موزه در فضای باز (بدون پوشش سقف) به عنوان محیطی آرام و دنج برای به نمایش گذاردن و تفکر در هنر و طبیعت است.

این مرکز به­عنوان یک واحه شهری از هنر و طبیعت، شامل یک ساختمان 54000 فوت­مربعی و یک  پردیس مجسمه به مساحت 2 اکر (= 7/8093 مترمربع) می­باشد که توسط Renzo Piano و  Peter Walker(معمار منظر)، طراحی شده­ است.

 

نقش اصلی در بیرون ساختمان گالری، بر عهده دیوارهای بلندی به پهنای 2 اینچ با نمای سنگ تراورتن ایتالیایی است که پنج غرفه نمایش هم­اندازه و موازی را تعریف می­کنند.

 

در طبقه اصلی ساختمان سه غرفه نمایش مرکزی در نظر گرفته شده است که به عنوان گالری استفاده خواهند شد و دو غرفه کناری به بخش­های اداری و فضاهایی عمومی مانند مغازه و کافه اختصاص خواهند یافت. در طبقه پایین، گالری دیگری برای نمایش مجسمه­های حساس به نور و محیط طبیعی و همچنین تالار کنفرانسی که به سمت پردیس باز می­شود، قرار گرفته­اند.

 

     سقف گالری­ها، طبق ایده موزه بدون سقف، بصورت سقف شیشه­ای طاق ضربی شکل می­باشد که به وسیله میله­های فولادی باریک ضدزنگی از بالا آویزان شده و مهار می­شوند. قالب آلومینیومی ضدآفتاب، تمهیدی ابتکاری در تامین روشنایی گالری­ها می­باشد که صرفا برای این پروژه طراحی شده است. به این ترتیب که بصورت معلق بالای سقف شیشه­ای قرار می­گیرد و نور طبیعی وارد شده به گالری را کنترل می­کند و نیاز به روشنایی مصنوعی طولانی مدت را از بین می­برد.

 

دیوار بیرونی غرفه­های نمایش بصورت پوسته شیشه­ای پیوسته­ای در نظر گرفته شده است تا امتداد بصری گالری به سمت پردیس حفظ شود.

پردیس مجسمه شامل محوطه­ای برای مجسمه­سازی در فضای باز، دیواره­های سنگی، پیاده­راه، استخر، درختانی پراکنده و چمنزاری کوچک است و تقریبا 20 مجسمه بزرگ از مجموعه مجسمه­های Nasher در این پردیس به نمایش گذاشته شده است.

     مجموعه آقای Nasher  با بیش از 300 اثر، از مهم­ترین مجموعه­های شخصی مجسمه­های مدرن است. این مجموعه شاهکارهای Calder, de Kooning, di Suvero, Giacometti, Hepworth, Kelly, Matisse, Moore, Picasso, Rodin, and Serra و بسیاری دیگر را، دربر می­گیرد.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بخشی از این یادداشت در روزنامه همشهری مورخ سه­شنبه 10 آذر­ماه 83 به چاپ رسیده است.

/ 5 نظر / 7 بازدید
کیوان

وبلاگتون خيلی توپه ؛ راستش فقط نميدونم اينجا گروهی اداره می شه يا نه ؟ به هر حال موفق باشين ؛ منم لينک می دم حتما.

CINEMARCH

دوست گرامی! از پيام مهرآميزت سپاسگزارم.

bhy

البته با تغييراتی چند

کامیار

بد نبود در انتها از arcspace به عنوان منبع یادی هم بشه ...

محمدرضاجلادت

لطفا در مورد معماری رنزو وهمخوانی با مخيط ثنويسيد