برای شهر

 

"تالار شهر تبریز با 5 هزار مترمربع زیربنا در محوطه­ای به وسعت ده هزار مترمربع در منطقه خیابان کمربندی میانی احداث می­شود." هفته­نامه حیدر­بابا، سال دوم، شماره 46، سه­شنبه 17 آذرماه 1383<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تالار ارک تبریز

Ark Theatre of Tabriz.

 

تالار ارک یا تئاتر شیر و خورشید تبریز، یادگار دوران پرفروغ نمایش تبریز، اواخر حکومت قاجاریه، در بخشی از زمین­های محوطه ارک علی­شاهی، که در پی اقدامات شهرسازی سال­های پس از دهه 1300 جهت احداث خیابان­های عریض اتومبیل­رو و تغییر ساختار شهری، به باغ و گردشگاه عمومی تبدیل شده بود، همزمان با احداث مراکز خدماتی و تفریحی­ای مانند بیمارستان، دبیرستان، کتابخانه احداث گردید.

 

با وجود آنکه تالار ارک تبریز با اقدامات سپهبد امیر احمدی به­وسیله معماران روس به سبک تماشاخانه­های پطرزبورگ طراحی و ساخته شده بود اما به یقین می­توان این ساختمان آجری را از نقاط عطف و قابل تحسین معماری دوره قاجار در تبریز قلمداد نمود. 

در جلد دوم کتاب گزیده اسناد نمایش در ایران در خصوص احداث این بنا آمده است:

در "طرف شرق این محوطه ]باغ ملی ارک[ سن تئاتر جدیدی بنا نموده­اند كه در ایران به این خوبی هنوز یك سن تاسیس نشده است. تنها می­توان سن مسجد سلیمان را كه انگلیسی­ها جدیدا بنا كرده­اند را استثنا كنیم زیرا آن یكی با سن­های اروپا ابدا تفاوتی ندارد. بنای سن تئاتر به همت هیئت شیر و خورشید سرخ و امیر لشكر به پایان رسیده و مشتمل بر دو طبقه است كه هر كدام از آن­ها دارای 16 لژ شش نفری است."

 

این تئاتر با گنجایش سالن 800 نفر (طول سالن 30 متر و عرض آن 10 متر بود) یادآور نمایش­هایی چون آی با کلاه و آی بی­کلاه (مرحوم غلام­حسین ساعدی) می­باشد.

تالار ارک تبریز شب شنبه 18 شهریور سال 1306 با اجرای نمایش طبیب اجباری افتتاح و در سال 1359 تخریب گردید.

 

/ 6 نظر / 7 بازدید
حسام

تشکر از توجه‌ای که کردی. حتماْ آن مقاله‌ها رو گير می يارم و می خونم.

CINEMARCH

به از دست رفته گرانبهايی اشاره کرده‌ای. پاينده باشی.

حسام

نه... مطلب خاصی سراغ ندارم و راستش رو بخواهی هنوز فيلم رو نديدم....

jAlAl

از آشنايی با شما و وبلاگتون خوشحالم ، مخصوصا مطالب خوبتون ؛)

کاظمی

باتشکر از وبلاگ پربارتون امیدوارم در راه شناسائی معماران ایرانی و آسارشون کارهای بیشتری در وبلاگ انجام دهید.

حسين

بسيار نظر بايد تا پخته شود خامي!!! حيف از اين ميراث گذشتگان با تشكر از مطلب قشنگت