معماری؛ آفرینش ناب ذهن

معماری؛ آفرینش ناب ذهن

سنگ و چوب و بتن را به کار می‌برید و با این مواد خانه و مکانی می‌سازید. این ساخت است. ابتکار در عمل است.

اما ناگهان قلب من را به لرزه در می‌آورید، حال من را خوب می‌کنید، من شاد می‌شوم و می‌گویم: این خانه زیباست، معماری این است. هنر وارد آن شده است.

خانه من، قابل استفاده است. متشکرم. همان‌گونه که چه بسا از مهندسان خطوط راه‌آهن متشکرم، یا خدمات تلفن. شما قلب مرا به لرزه در نیاورده‌اید.

درباره آن سنگ‌هایی که برپا کرده‌اید به من بگویید. شما من را در آنجا میخکوب کردید و چشمان من به آن دوخته شد. آن سنگ‌ها به چیزی می‌نگرند و طرز تفکری را بیان می‌کنند. طرز تفکری که خود را بدون استفاده از کلام یا صدا نشان می‌دهد. آنها مخلوق ریاضی ذهن

شما هستند. آنها زبان معماری‌اند. شما با استفاده از مواد خام و آغاز کردن از شرایط کم و بیش سودجویانه، روابطی خاص برقرار کرده‌اید که احساسات من را برمی‌انگیزند. این معماری است.

تفاوت چهره زیبا، در کیفیت و ویژگی‌ها، و در ارزش کاملا ویژه و مشخص بین آنها نهفته است. نوع کلی چهره از خصوصیت مشابه هر فرد است: بینی، دهان، پیشانی و جز آن. از همین دست‌اند تناسب کلی مشابه بین این عناصر. میلیون‌ها چهره با چنین خطوط ذاتی ساخته‌ شده‌اند؛ ولی با این همه تمام‌شان از یکدیگر متفاوت‌اند: گونه‌گونی در چگونگی این ویژگی‌ها و در رابطه‌ای که آنها را یکپارچه جلوه می‌دهد وجود دارد. زمانی ما می‌گوییم که چهره‌ای زیباست که دقت پیکربندی و آرایش ویژگی‌ها تناسباتی را نشان می‌دهد که ما احساس می‌کنیم بین آنها هماهنگی وجود دارد. زیرا آنها عمق درون ما و ورای حواس را که می‌توانند به ارتعاش درآیند برمی‌انگیزانند. این نوعی تاثیر وصف‌ناپذیر مطلق است که در اعماق وجودمان نهفته است.

 ــــــ

منبع: به سوی معماری جدید، لوکوربوزیه، ترجمه مجمدرضا جودت،انتشارات آرمانشهر.

/ 1 نظر / 20 بازدید
امیر

دوست عزیزم سلام. من مدت زیادی هست که از طریق بلاگم ، موسیقی رو به صورت رایگان درس میدم. از اول اسفند ماه هم کلاس های جدید تئوری موسیقی با مراحل بسیار ساده و یادگیری آسان شروع میشه. اگه دوست داشتی سریع بیا و به جمع ما بپیوند. منتظرم