خبرهای معماری

 

طرح جدید تئاتر بروکلین<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

نگاهی به طرح گری ـ هاردی برای تئاتر بروکلین

New Gehry-Hardy Design for Brooklyn Theatre

 

جعفر بزاز

 

پس از سال­ها طراحی ساختمان­های منحنی­وار، بالاخره Frank Gehry تمایل خود را به استفاده از خطوط راست و مستقیم (ساختمان­هایی راست­گوشه) در طراحی نشان داد.

ساختمان جدید تئاتر بروکلین که توسط Frank Gehry، با همکاری Hugh Hardy طراحی شده است، ساختمانی مکعبی شکل است که سه طرف آن صلب و نمای اصلی آن ترانسپارانت (transparent) می­باشد. به­عبارتی می­توان این پروژه را نقطه عطف آشکاری در میان کارهای اخیر Frank Gehry قلمداد نمود.

 

گروه تئاتر بروکلین که در این تئاتر به اجرا می­پردازند، خواهان فضایی مکعبی شکل برای تئاتر بودند تا بتوانند حداکثر نزدیکی و رابطه را با تماشاگران خود برقرار نمایند. این گروه که ترکیبی از بازیگران تئاتر با مهارت بسیار در اجرای تئاترهای شکسپیری و کلاسیک می­باشد، در سال 1979 توسط Horowitz شکل گرفته است.

Frank Gehry در خصوص این پروژه می­گوید: " با وجود اینکه فضای در نظر گرفته شده کوچک و بودجه پروژه اندک بود، اما امیدوارم فضایی ایده­آل و جذاب برای استفاده­کنندگان باشد."

Hugh Hardy نیز می­گوید: "این پروژه چالشی بزرگ برای هر دو نفر ما بود؛ به­دنبال آن بودیم تا بتوانیم مکعبی جالب و گیرا طراحی نماییم. معماری اگر نتواند حس کنجکاوی و شگفتی در انسان ایجاد نماید، کار ارزشمندی نخواهد بود."

 

برای رسیدن به چنین اهدافی بود که طراحان، نمای اصلی ساختمان (با ارتفاع 58 فوت) را که در خیابان Flatbush قرار داشت، به­صورت ترانسپارانت (transparent) طراحی کردند. یک دیوار عظیم شیشه­ای که خصوصا در شب با روشنایی خیره­کننده­ای، سرزندگی و هیجان درون را آشکار می­نماید. بدنه­های دیگر نیز با مصالحی که در نور خورشید درخشندگی (به­صورت چشمک­زن) خاصی داشته باشند، پوشش داده می­شوند.

فضای داخلی ساختمان؛ شامل یک سالن تئاتر با 299 صندلی (تاشو) است که آرایش صندلی­ها در سه تراز صورت می­گیرد. البته طراحی طوری انجام گرفته است که سالن، قابلیت آرایش­های فضایی متنوع را دارا ­باشد. در قسمتی دیگر، فضایی با گنجایش 50 صندلی برای تمرین و اجراهای کوچک در نظر گرفته شده است. یک کافه، بخش­های اداری و خدماتی و یک roof garden سایر فضاهای ساختمان را شکل می­دهند.

 

این پروژه قسمتی از بخش جدید فرهنگی آکادمی موسیقی بروکلین می­باشد که طراحی بخش هنرهای نمایشی و تجسمی (Visual and Performing Arts) واقع در کتابخانه عمومی بروکلین را Enrique Norten انجام داده است. انتظار می­رود این مجموعه که طبق برنامه زمان­بندی قرار است تا سال 2008 آماده بهره­برداری شود، موجب رونق روزافزون بخش فرهنگی در بروکلین شود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بخشی از این یادداشت در روزنامه همشهری مورخ یک­شنبه 14فروردین­ماه 84 به چاپ رسیده است.

/ 5 نظر / 8 بازدید
CINEMARCH

دوست گرامی سلام! ای‌ميل شما را دريافت کردم. از بخت بد هيچ‌يک از آن دو فيلم را نديده‌ام، اما پرس‌وجويی خواهم کرد تا ببينم گير می‌آيد يا نه. اگر پيدا کنم، پيشکش خواهم کرد. نکته ديگر اين که وبلاگ شما بسيار سنگين بالامی‌آيد. اگر بشود، شمار نوشته‌های آن را روی ۵ بگذاريد. با آرزوی کاميابی.

shamide

درود.خاصيت دوستانی مثل رشتچيان اينه که امثال شما رو می يابيم.نديد می گم آخرشی.به زبون نفهمی خودم البته.موفق باشيد.برخی.

نينا شاهرخي

سلام.من تا اطلاع ثانوی به خاطر بروز مشکل در اين آدرس می نويسم. ضمنا به تعداد دوستان هم توجه کنيد! دوستان شدند ۰!!!!

saied

سلام دوست گرامی. وبلاگ زيبای شما را ديدم. البته خيلی سخت بالا می ايد. از نقطن نظر شما هم ممنونم

arman

سلام لطفا جواب میل من را بدهید به کمکتان نیاز دارم