آموزش معماری با استفاده از سینما 1

آموزش معماری با استفاده از سینما 1

آموزش معماری از طریق تحلیل بقیه هنرها مدلی بود که جان هجاک (John Hejduk) در مدرسه معماری کوپر یونیون نیویورک در دهه 1970 بنیان گذاشت. بعدها شاگردان او، دانیل لیبسکیند و دان هافمن این روش را پی گرفتند. اما تقریبا چهل سال پیش از مدرسه کوپر، زیگفرید گیدیون در مراسم افتتاح خانه­های پساک لوکوربوزیه و پیر ژانره در 1928 گفته بود:

عکس نمی­تواند همه جنبه­های معماری مدرن را کاملا در بر گیرد. این کار به حرکت چشمان نیاز دارد و فقط سینما می­تواند معماری مدرن را قابل درک کند.

farnsworth-house-photo-by-jon-miller-hedrich-blessing

 farnsworth house  |PHOTOGRAPHY: JON MILLER, HEDRICH BLESSING

آموزش معماری با استفاده از سینما موضوع دیگری است که چندان مورد توجه قرار نگرفته است. این مساله از دو وجه قابل بررسی است؛ یکی نقش سینما در درک و مکاشفه بیشتر معماری است که توجه ما را معطوف به کارکردهای منحصربفرد دوربین می­کند و مساله دیگر نقش سینما در آموزش تاریخ معماری است. ما شانس دیدار نزدیک با بسیاری از بناهای مهم تاریخ معماری و حضور در آنها را نداریم. حتی دنیا دیده­ترین استادان درس تاریخ معماری هم نمی­توانند ادعا کنند همه بناهایی که درباره آن­ها حرف می­زنند را از نزدیک دیده و یا خود تجربه حضور در آنها را دارند. حتی اگر یک شیکاگویی باشید شانس دیدن خانه فارنزورث (Farnsworth) میس ون­دررو را نخواهید داشت چرا که خانه یک ملک خصوصی و متعلق به یک لرد انگلیسی است که به نظر نمی­رسد اعتنای چندانی به نامه­های درخواست بازدید دانشکده­های معماری بکند.  

farnsworth-house-photo-by-tigerhill-studio

farnsworth house  |PHOTOGRAPHY: TIGERHILL STUDIO

به مدد سینما دوره­های مختلفی از حیات یک بنا و لایه­های مختلف آن – تکنیک، تاریخ، روانشناسی ساکنان و مشخصات معماری – همه به روی هم نشسته و در قالب چیزی که می­توان بازنمایی سینمایی معماری خواند ارائه می­شود. تردیدی نیست که که این تصویر تنها نقطه دید ممکن به بنا نیست، می­دانیم که در سینما واپسینی وجود ندارد و فردا گروه دیگری می­توانند تصویری دیگر از این بنا ثبت کنند که کاملا با قبلی در تضاد باشد.

farnsworth-house-photo-by-tigerhill-studio

 farnsworth house  |PHOTOGRAPHY: TIGERHILL STUDIO

به عنوان مثال در مستندی که بی­بی­سی از خانه فارنزورث تهیه کرده، علاوه بر تصاویر عالی از تمام زوایای ممکن، حتی با مالک امروزی آن نیز مصاحبه شده و فیلم جویای تاثیری که این بنا بر روحیه ساکنان آن می­گذارد، می­شود.  

ــــــــــــــــــــ

منبع: معماری سلولوید؛ درآمدی بر جهان سینما و معماری، احسان خوشبخت، نشر حرفه هنرمند
منبع تصاویر: http://www.farnsworthhouse.org

/ 1 نظر / 68 بازدید
مرتضی ابراهیمی

سلام استاد چرا نیستین ؟