نگاهی به طرح ارائه‌شده به سومین دوره جایزه معماری میرمیران

مسابقات معماری

پوسته هوشمند

نگاهی به طرح ارائه‌شده به سومین دوره جایزه معماریمیرمیران 

Architectural Competitions
Intelligent Skin
Presented Work to 3rd Cycle of Mirmiran Architectural Award

oموضوع مسابقه:
نور و نقش آن در زندگی انسان‌ها، به‌طور کلی، و در معماری، به‌طور اخص، بسیار زیاد و پراهمیت بوده است، چه از جنبه‌های فلسفی، دینی و ذهنی آن و چه از جنبه‌های فیزیکی و عملی. با توجه به این اهمیت گسترده و جهانی، بنیاد معماری میرمیران این موضوع را با عنوان «خانه نور؛ پیوند ناگسستنی نور و معماری»، در قالب طراحی مفهومی، با تاکید بر عرضه تفکرات خلاقانه، بین معماران جوان به مسابقه می‌گذارد. بنابراین هیچ‌گونه محدودیتی از نظر ابعاد، مقیاس، عملکرد، شرایط محیطی یا دیگر ملاحظاتی که بطور معمول در روند متعارف طراحی لحاظ می‌شود، وجود ندارد و طرح ارائه‌شده می‌تواند در مقیاس یک خانه تا مقیاس یک میدان شهری و یا هر تصور و برداشت دیگری مطرح باشد.
 

oهیأت داوران:

þ ایرج اعتصام

þ داراب دیبا

þعلی‌اکبر صارمی

þ سید علیرضا قهاری

þ شهاب کاتوزیان

þ عباس کیارستمی

þ حمید میرمیران

 

o گروه طراحی:

þ جعفر بزاز

þ کمال یوسف­پور

سطوح مختلف تشکیل‌دهنده فضاهای معماری، از قبیل دیوار و سقف، در شکل متداول خود، به عنوان یک پوسته انعطاف‌ناپذیر (Inflexible Skin)، فاقد هرگونه واکنش نسبت به حضور انسان در فضا هستند. اما پوسته هوشمند (Intelligent Skin) پوسته‌ای است با ساختار فیزیکی حساس (Sensitive) و انعطاف‌پذیر (Flexible) که با تغییر درونی ساختارش، نسبت به حضور انسان در فضا واکنش نشان می‌دهد و امکان عبور نور را فراهم می‌کند. این پوسته می‌تواند در دیوار و سقف، مورد استفاده قرار گیرد و آنها را به سطوح واکنشی (Reactive Surface) تبدیل کند.

ره‌آورد استفاده از پوسته هوشمند در معماری، ایجاد فضایی پویا و سیال (Dynamic Space) بر اساس رابطه متقابل میان انسان، فضای معماری و نور، به عنوان یکی از بن‌مایه‌های معماری، است. در چنین فضایی، کیفیت و کمیت نور، بسته به حضور و رفتار انسان در زمان‌های مختلف، پیوسته در حال دگرگونی خواهد بود.

/ 13 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امین شهامی پور

سلام خسته نباشید طرحهای اول وسابقه ی موزه ی آذربایجان در پایگاه هنر و معماری با تشکر امین شهامی پور

پارمیدا

سلام دوست عزیز وبلاگ قشنگی داری.خیلی جالبه. به وبلاگ منم سر بزن.خوشحالم میکنی. یه سوپرایز برات دارم.خیلی ها طالبش شدن. منتظرتم.نظر یادت نره. مرسی

فرزاد شیدزی

طرحتون جالبه هم شما هم استاد یوسف پور خسته نباشین

احمدرضا سلیمانی

با درود با افتخار از جنابعالی دعوت می گردد در نظرسنجی موضوع دوازدهمین ضیافت وبلاگ های معماری شرکت نمایید .

احمدرضا سلیمانی

با درود ؛ زمان شرکت در نظرسنجی انتخاب موضوع ضیافت دوازدهم تا 1388/4/18 تمدید شد .منتظریم

امین شهامی پور

با سلام و خسته نباشید پروژه های دانشجویی و مهندسی معماران بللاگر در پایگاه هنر و معماری با تشکر امین شهامی پور

احمدرضا سلیمانی

با دورد ؛ شما با افتخار به ضیافت دوازدهم وبلاگ های معماری ایران با موضوع " نماد گرایی در معماری " دعوت می شوید . با سپاس .

Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.

فرهاد

www.iranianfair.com اولین تالار نمایشگاهبیان ایران , غرفه سازی , خدمات نمایشگاهی و برگزارکنندگان نمایشگاه

ناصر

سلام خسته نباشید برای وبلاگی که معلوم زیاد پاش زحمت کشیدید کم بازدید کننده دارید. یا کم نظر دهنده دارید؟! دید هفتم , هنر هفتم را به ذهن متبادر میکنه. خیلی گشتم اما چیزی از ارتباط هنر هفتم و معماری پیدا نکردم! راستی چرا شما معمار-وبلاگی‌ها عادت جواب دادن به کامنت‌ها را ندارید؟! ما بازخورد وبلاگیم. ساختار شکنی کنید جواب بدین. اگه علاقمند بودین میتونیم با هم یه کار اساسی در زمینه سینما و معماری کنیم. علاقمندید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مخصوصا ایمیل نمیذارم که پایین کامنتم جواب بدبن. (برخورد دمکراتانه فاشیستی)