خبرهای معماری

 

تئاتر جدید گلوب نیویورک

New Globe Theater for <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />New York<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

جعفر بزاز

 

سر نورمن فاستر، دومین پروژه بزرگ خود را در نیویورک، با عنوان تئاتر جدید گلوب نیویورک طراحی می­کند. شرایط و محل قرارگیری پروژه به­نحوی است که الزامات خاص خود را می­طلبد. این پروژه 78 میلیون دلاری، اقتباسی مدرن از گلوب شکسپیری (Shakespeare’s Globe) لندن خواهد بود که درون قلعه تاریخی Williams، ساخته شده به سال 1811، بر روی شمالی­ترین نقطه جزیره Governor، قرار خواهد گرفت.

David Nelson قائم­مقام شرکت Foster & Partners، می­گوید:

"ایده اصلی طراحی، حفظ قلعه به همان صورت تاریخی است. البته برخی آثار زندان قلعه، جابه­جا خواهند شد."

در برنامه پروژه، علاوه بر طراحی ادیتوریوم مرکزی با گنجایش 1200 نفر و بخش­های مربوط به ساختمان تئاتر، داخل قلعه؛ یک فروشگاه کتاب، یک کتابخانه، و همچنین امکانات رفاهی برای بازدیدکنندگان، تسهیلاتی برای گروه­های تئاتری مقیم و نیز فضاهای نمایشگاهی که به نمایش اسناد تاریخی قلعه خواهد پرداخت، در نظر گرفته شده است.

 

 

بازدیدکنندگان و تماشاگران، از طریق مسیر سنگی قلعه تاریخی، با عبور از سرسرای شیشه­ای با ارتفاع پنج طبقه، وارد مجموعه خواهند شد. قلعه قدیمی و آدیتوریوم جدید توسط گذرگاهی از همدیگر جدا می­شوند.

آنچه که در این پروژه بیشتر به چشم می­خورد، تقابل قلعه سنگی و سخت در برابر سرسرای تمام شیشه­ای طرح است. دیوارهای شیشه­ای سرسرا، امکان دید به قلعه و مناظر اطراف آن را می­دهد. همچنین از دیگر نکات برجسته طرح، امکان دید به مناظر بدیع از سمت پل Verrazano تا پل Brooklyn، می­باشد که این امر برای بازدیدکنندگان از طریق امکانات رفاهی در نظر گرفته شده بر روی بام مجموعه حاصل خواهد شد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بخشی از این یادداشت در روزنامه همشهری مورخ چهار­شنبه 17فروردین­ماه 84 به چاپ رسیده است.

/ 3 نظر / 11 بازدید
رضا

خيلی عالی بود.mer30

حسام

خيلی خوب بود مرسی