معماری

 

مردمواری معمارانه

نگاهی به محل جدید گردهمایی سران اتحادیه اروپا در بروكسل<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

People-oriented Architecture

EU Headquarters in <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Brussels

 

سيما هاشمینيا

 

آرونا: اتحادیه اروپا برای طراحی ساختمان جدید گردهمایی‌های سران اتحادیه، مسابقه بین‌المللی محدودی را بین معماران كشورهای عضو اتحادیه اروپا ترتیب داده بود كه دفتر معماری Samyn and Partners واقع در بروكسل به همراه شركت مهندسی Studio ValleProgettazioni واقع در رم و شركت بریتانیایی Buro Happold به عنوان برنده این مسابقه اعلام شدند.

 

 

ساختمان جدید اداره مركزی اتحادیه اروپا در زمینی به مساحت 645 هزار فوت مربع و در مجاورت مجموعه تاریخی كاخهای اقامتی بروكسل كه این كاخها بین سالهای 1922 و 1927 توسط Michel Polak طراحی شده است، قرار دارد. این ساختمان شامل یك سالن كنفرانس با ظرفیت250 نفر، 25 اتاقك ترجمه، یك سالن غذاخوری برای 50 مهمان و فضاهای مرتبط خواهد بود.

هیئت داوران با توجه به دلایل زیر طرح دفتر معماری Samyn and Partners را به عنوان طرح برگزیده انتخاب كرده است:

ـ تركیب موفق نو و كهنه به‌صورت تركیب نمای شیشه‌ای مجموعه با بخش تاریخی

ـ ارتباط با فضای شهری؛ استفاده از نمای شیشه‌ای برای نمایش سمبلیك فضاهای داخلی

ـ وضوح و گویایی فضاها و عملكردها

 

 

مدیر دفتر معماری Samyn and Partners، در خصوص طراحی پروژه می‌گوید:

"این ساختمان مكعب مانند كه به دلیل وجود نورگیری در سقف همانند یك جعبه شیشه‌ای می‌درخشد، توسط لایه‌های شیشه‌ای شفاف و نیمه‌شفاف نما به وجود ‌آمده است. بخش‌های عملكردی مجموعه (سالن‌های كنفرانس)درون حجمی استوانه‌ای شكل در مركز مكعب قرار خواهند گرفت و نورپردازی‌ این فرم استوانه‌ای و تغییر رنگ نورگیر در ساعات مختلف شب جلوه و شكوه خاصی به این مكعب شیشه‌ای خواهد داد."

 

 

روشنایی سالن كنفرانس مجموعه نیز از طریق نورگیری كه در مركز سقف مجموعه قرار دارد، خواهد بود. این سالن دارای نمای دوپوسته‌ای است كه پوسته بیرونی شامل پنجره‌هايی با فریمی از چوب بلوط است. این چوب‌ها از 25 كشور اتحادیه تهیه خواهند شد و نمادی از فرهنگ چهل تكه اروپا خواهد بود. دو پوسته بودن نما نیز به لحاظ امنیتی بسیار موثر خواهد بود. همچنین پنجره‌ها مجهز به عایق صوتی، برای جلوگیری از نفوذ سروصدای خیابان به داخل مجموعه و نیز دارای لایه‌های عایق حرارتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی هستند. طبق برنامه زمان‌بندی، این پروژه در ژوئن سال 2013 به پایان خواهد رسید.

 

/ 1 نظر / 15 بازدید
علي

مطلب جالبی بود ولی ببخشید يه سئوال ساختمان فعلی اتحادیه در دل بافت قدیم بروکسل هستش و به احتمال قوی این بروژه در همان محل یا همجوار با آن اجرا خواهد شد . آیا در نما و ارتفاع و کاراکتر این ساختمان همانگی با بافت مجاور صورت گرفنه با توجه به حساسیت محل بروژه اگه اطلاعاتی در این مورد دارید ممنون می شم بدونم قربان شما......علی