در حاشيه

درگذشت دريدا

Derrida died.

 

"ژاک دریدا ـ "Jacques Derridaفیلسوف برجسته فرانسوی، هشتم اکتبر (17 مهر)، بر اثر ابتلا به سرطان لوزالمعده در پاریس در گذشت. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

دریدا در 15 ژوئیه 1930 در الجزیره به دنیا آمد و در طول عمر خود تاثیر فراوانی بر روی فلسفه گذارد.  وی که بنیان­گذار و پدر "دیکاستراکشن ـDeconstruction" خوانده می­شود، بعد از انتشار سه کتاب معروف خود، سخن و پدیده، نوشتار و تفاوت و در باب دستور زبان­شناسی، که در آنها با ساختارگرایی اشتراس و پدیدارشناسی هوسرل به مقابله برخاسته بود، به شهرت رسید.

 

    دریدا عقیده داشت وقتی ما به دنبال ساختارها هستیم از متغیرها غافل می­مانیم، فرهنگ و شیوه­های قومی هر لحظه تغییر می­کند پس روش ساختارگراها نمی­تواند صحیح باشد. وی معتقد بود، یک متن هرگز مفهوم واقعی خودش را آشکار نمی­کند، زیرا مولف آن متن حضور ندارد و هر بیننده و یا هرکس که آن متن را قرائت کند، می­تواند دریافتی متفاوت از قصد و هدف مولف داشته باشد.

معماری نیز بی­تاثیر از جنبش دیکاستراکشن نبود. آیزنمن از جمله معمارانی است که مبحث دیکانستراکشن را در معماری به عنوان یکی از مباحث اصلی مطرح ساخت.

 

دریدا چند سال قبل مقابل دوربین سینما نیز قرار گرفت. فیلم مورد نظر که "دریدا" نام داشت، مستندی راجع به "ژاک دریدا" است که توسط "کایر بی دیک" و "ایمی زیرینگ کافمن" ساخته شده است.

/ 3 نظر / 7 بازدید
نینا شاهرخی

سلام دوست عزيزُ، متاسفانه خير فيلم دريدا را نديده ام اما خيلی مايلم اطلاعات بيشتری در اين زمينه به من بديد.موفق باشيد.

زروان

به نقل از بی بی سی: سال گذشته زندگی ژاک دريدا در فيلمی مستند به تصوير کشيده شد که در يکی از صحنه های آن، سازنده فيلم در حالی که در کتابخانه شخصی ژاک دريدا ميان انبوه کتابها سرگشته است از او می پرسد: "آيا همه اين کتابها را خوانده ای؟" و پاسخ می شنود که: "نه فقط چهار تای آنها را خوانده ام اما همان چهار تا را خيلی خيلی دقيق خوانده ام".

نینا شاهرخی

يک نکته مسرت بخش:ميان من و ژاک دريدا شباهت فوق العاده زيادی وجود دارد!!!ممنونم از اطلاعاتی که داديد.