معرفی کتاب<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

زبان معمارانه

Archispeak

Author: Tom Porter

Publisher: Routledge

Pub Date: June 2004

جعفر بزاز

 

به تازگی (June 2004) کتابی از Tom Porter توسط انتشارات Routledge، با عنوان Archispeak منتشر شده است که در نوع خود در حیطه کتاب­های معماری، از محتوا و مضمونی خاص برخوردار است. این کتاب در واقع راهنمای مصوری برای معماري، جهت کمک به طراحان و معماران در برقراری ارتباط با ایده­های خود می­باشد.

کاربرد گسترده واژگان خاص معماری در گفت­وگوها و بحث­های گروه­ها و محافل معماری، سبب شکل­گیری زبانی معمارانه گردیده است. پایه و اساس این زبان را می­توان در ادبیات معماری، بحث­های مربوط به طراحی همچنین در بررسی و نقد پروژه­های معماری و دانشجویی جستجو نمود.

 شاید در نگاه اول وجود چنین زبانی تعجب­آور و نامفهوم به­نظر آید، اما لزوم انتقال ایده­های طراحی معماری به­صورتی که هر واژه در قالبی صحیح قابل فهم برای همه طراحان و معماران در تمام دنیا باشد، نیاز به یک زبان معمارانه را ضروری می­سازد. کندوکاو در چنین زبانی می­تواند راه­گشای شناختی درست نسبت به طراحی و شکل­گیری یک معماری ایده­آل باشد.

این کتاب منحصربفرد راهنمای مناسبی برای دانشجویان در درک زبان معمارانه و برقراری ارتباط با ایده­های معماری و انتقال آنها است.

مولف این کتاب، Tom Porter، استاد ارشد دپارتمان معماری پلی­تکنیک دانشگاه آکسفورد و دانشگاه A&M فلوریدا می­باشد. از وی تاکنون 18 کتاب در زمینه طراحی معماری و رنگ­های محیطی منتشر شده است. از جمله کتاب­های (پرفروش) وی کتاب تکنیک­های گرافیک است. (این کتاب در ایران با ترجمه اردشیر کشاورزی از سوی جهاد دانشگاهی منتشر شده است.) حاصل تحقیقات وی در زمینه روان­شناسی رنگ­ها، مستندی 6 قسمتی در شبکه BBC و  کتابی تحت عنوان دید رنگین می­باشد.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بخشی از این یادداشت در روزنامه همشهری مورخ سه­شنبه 15 دی­ماه 83 به چاپ رسیده است.

/ 1 نظر / 10 بازدید
نينا شاهرخي

کتاب جذابی به نظر می آيد و فکر می کنم خواندنش برای تمام ما ضروری باشد.موفق باشيد.