برای شهر

 

هنر عمومی در فضای عمومی ۲

 

Public Art in Public Space 2

 

جعفر بزاز

 

این آثار برای همگان و عموم مردم و معمولا طی روندی مردمی و عمومی (از طریق نظرخواهی یا هر روش دیگر) انتخاب و سفارش داده می‌شوند، كه در این میان گروهی (متشكل از افرادی با تخصص‌‌های مربوط) وظیفه انتخاب هنرمند، محل قرارگیری، نوع اثر هنری و نیز طول عمر اثر (ممكن است آثاری به صورت موقتی ساخته و اجرا شوند) را دارند. هزینه آن نیز، از طریق بودجه عمومی تامین می‌‌شود (نه لزوما شخصی) تا بدین طریق میزان مشاركت مردم در نگهداری و احساس مسئولیت در قبال اثر نیز افزایش یابد.

همان‌‌طور كه هنر در قالب‌ها و فرم‌‌های مختلفی ارائه می‌‌شود، آثاری هم كه تحت عنوان "هنر عمومی" ارائه می‌‌شوند، می‌‌توانند در انواع فرم‌های هنری به نمایش در آیند. البته در این خصوص هدف از ایجاد اثر، میزان ماندگاری (دائمی یا موقت) و نیز محل قرارگیری اثر از جمله مواردی است كه در نحوه و فرم ارائه اثر هنری تاثیرگذار می‌‌باشند. چنین آثاری می‌‌توانند برگرفته از ویژگی‌های خاص محل قرارگیری یا اثری تركیبی باشند، همچنین می‌‌توانند به عنوان اثری یگانه به وجود آیند یا اینكه تعداد بسیاری از آن در مكان‌‌های مختلف ایجاد نمود.

 

 PlazaManhattanChasein، Jean Dubuffetby<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

نكته‌ای كه باید به آن توجه نمود، این است كه چنین آثاری تنها در قالب مجسمه‌‌های درون میادین یا پارك‌ها یا بیل‌بوردهای تبلیغاتی مطرح نمی‌‌شوند. برخی از فرم‌هایی كه می‌توان اثری را به عنوان "هنر عمومی" ارائه نمود، عبارتند از: 

ـ بناهای یادمانی

ـ مجسمه و تندیس به صورت حجم سه‌‌بعدی یا تراشیده شده،‌ نقش برجسته،‌ تندیس متحرك، الكترونیكی، نوری، تصویری، انتزاعی و به هر شكل و از هر نوع ماده‌ای (material)

ـ موزاییكی شامل معرق‌كاری،‌ حكاكی، كنده‌كاری و دیوارنگاری

ـ آب در قالب آبنما، فواره و ...

ـ هنرهای زیبای دست‌ساز به صورت سفالی، الیافی، پارچه‌ای، چوبی، فلزی، پلاستیكی یا شیشه‌های رنگی

ـ هنرهای تصویری تركیبی به صورت عكس، فیلم یا تابلوهای دیجیتالی

ـ آثار اینیستالیشن (Installation)

ـ عناصر خاكی یا زیست‌محیطی (هر اثر هنری كه با كندن یا خاكریزی یا كاشتن گیاه به الگوهای مختلف ایجاد شود.)

ـ عناصر زینتی، آذینی یا عملكردی

ـ طراحی و نقاشی روی دیوار

/ 0 نظر / 10 بازدید