نو و کهنه در معماری امروز 1

Architecture: New & Old

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

خانه­ها، مساجد، كوچه پس كوچه­ها و میدان­ها، اسطوره­های آجرین، خشتی، سنگی و گلین مردمانی هستند كه در روزگار پیشین در شهرهای كهن ما می­زیستند. در این شهرها تفكری بس عمیق كالبد یافته است و حكایت از آفرینشی كامل دارد. حتی آنان كه احساس زیباشناسی كمی دارند نیز نمی­توانند قدرت و تاثیر بافت­های كهن را انكار كنند. در این بافت­ها هیچ چیزی برای آشفتگی ذهن باقی نمی­ماند.

بررسی روشی كه گذشتگان برای ساماندهی فضاهای شهری و عمومی به كار گرفته­اند و اینکه آنان چگونه از همه شرایط اجتماعی، اقتصادی و محیطی موجود با آگاهی كامل استفاده می­كردند بسیار آموزنده است. جایگیری عناصر شهری در لابلای بافت و در هم تنیده شدن آنها با بنا­های اطراف، حاكی از مجموعه دیدن مكان­ها است. تفكری كه بسیار هنرمندانه به آسایش ساكنانش جواب گفته است.

بی تردید در زندگی امروزه بسیاری از موارد به گونه­ای برگشت­ناپذیر دگرگون شده­اند و بسیاری از اشكال معماری و فضاهای شهری اهمیت سابق خویش را از دست داده­اند. توسعه بی­ در و پیكر شهرها، در همه جا قالب شكل­های كهن شهری را در هم شكسته است. با توسعه روز افزون، تعداد خیابان­ها، میدان­های وسیع و معماری­های یكسان گاه پر خرج و بی­سلیقه، افزونی می­یابد. بناهای كهن فرو می­ریزند و بناهایی جدید سر برمی­آورند. بسیاری از عناصر معماری ناپدید می­گردند و سایبان­ها، ساباط­ها، ایوان­ها و رواق­ها بیش از پیش تجملاتی و تزیینی می­نمایند. ساخت بنا، نه برای نسل آینده كه برای تخریب مجدد در آتیه نزدیك صورت می­پذیرد.

بی­تردید ما مجاز نیستیم كه از امكانات شهرهای كهن تصویربرداری مصنوعی به انجام رسانیم، چرا که با زندگی امروز و تكنولوژی جدید سازگار نخواهد بود. ما نیاز بدان داریم كه آنها را به دقت باز شناسیم. لازم است كه الگوهای كهن زیست، زندگی دوباره­ای یابند كه منطبق با شرایط موجود باشد، و تنها در تطبیق آگاهانه آن الگوها با اوضاع و احوال جدید است كه می­توانیم بذری را در زمینی به ظاهر بایر بپاشیم كه قادر است از نو جوانه زند.

/ 2 نظر / 9 بازدید
بابک

سلام...جالب بود...به ما هم سر بزنيد خوشحال ميشم...همچنان موفق باشيد...مرسی بابک

CINEMARCH

دوست نورسيده سلام. بررسی تاريخی من درباره ساختار شهری تبريز، به بلوک پاساژ نيز می‌رسد. از هر رو، بایسته طراحی در يک گوشه از بافت کهن، آگاهی از گذشته بافت و کارکرد تاريخی آن است. اگر عجله داری، نوشته مرا در همان پايگاه تبريز اينفو خواهی يافت. وگرنه شکيبا باش تا متن بازنويسی شده آن را در وبلاگم بگذارم. کامياب باشی.