از آیزنمن بیاموزیم

 

از آیزنمن بیاموزیم

let us learn from Peter Eisenman

موزه جدید گوانگ‌دونگ به عنوان یکی از 4 لندمارک بزرگ فرهنگی شهر گوانگژو چین، چندی پیش افتتاح شد. طراح این موزه Rocco Design Architects است که در سال 2003 و طی یک مسابقه طراحی معماری برگزیده شده بود.

guangdong-museum-rocco-design-architects

Guangdong-Museum:: rocco-design-architects

در میان طرح‌های ارائه شده برای مسابقه، طرحی نیز از پیتر آیزنمن (Peter Eisenman)، معمار شهیر آمریکایی وجود داشت که در نوع خود نسبت به کارهای این معمار، به‌نوعی کاری متفاوت محسوب می‌شد.

مجله دوموس (Domus) در شماره ماه مه خود در سال 2004، ضمن ارائه گزارشی از این مسابقه، به بررسی ایده معماری و روند طراحی آیزنمن برای موزهجدید گوانگ‌‌دونگ، از زبان خود آیزنمن پرداخته بود. ترجمه این مقاله بعد از چاپ در شماره 33 ماهنامه صنعت ساختمان داریس، تیر 84، در دید هفتم منتشر شد.

یادآوری نگاه ویژه آیزنمن به این پروژه (the box of changes) و تاکید وی بر هم­پیوندی شهر و معماری و خلق فضایی مبتنی بر انگاره ­های اسطوره ­ای یین یانگ (Yin-Yang)چینی، بعد از حدود 8 سال می­تواند آموزنده باشد.

معماری هنری است که نقشی اساسی در ارائه و بازتاب فرهنگ جوامع و سرزمین‌ها بر عهدهدارد. نمود این بازتاب را می‌توان در معماری شهرها و هم در معماری تک‌تک بنا‌هامشاهده کرد. مساجد، کلیسا‌ها، موزه‌ها، تئاترها، ساختمان‌های مسکونی و ... به‌عنوانبخشی از فرهنگ معماری، عینیت‌بخش اندیشه‌ها و فرهنگ سرزمین خود می‌باشند. در اینمیان، موزه‌ها علاوه بر گنجینه فرهنگی یک سرزمین، یک کشور یا یک شهر، می‌توانند خودبه عنوان یک اثر معمارانه، تبلوری از فرهنگ آن سرزمین، کشور یا شهر باشند. پیترآیزنمن بر این باور است که؛ "موزه‌ها مظهر فرهنگ آغازین شهرها هستند. آنها، به‌تنهایی، نه فقط نمایان‌گر اندیشه‌هایی درباره تاریخ، هنر یا طبیعت سرزمین خود هستند، بلکهنشانگر باورهایی درباره سرزمین (مکانی که در آن قرار گرفته‌اند) نیز می‌باشند. یکموزه ایده‌آل، بر مبنای اندیشه‌ها و عقاید سرزمین خود شکل میگیرد." این سخن، مبنایایده شکل‌دهنده ذهنیت وی در طراحی موزه گوانگ‌دونگ بود.  

لینک اصلی مقاله

guangdong-museum-peter-eisenman 

Guangdong Museum (The Box of Changes) :: Peter Eisenman

guangdong-museum-peter-eisenman

  Guangdong Museum (The Box of Changes) :: Peter Eisenman

guangdong-museum-rocco-design-architects

    Guangdong Museum (Treasure Container) :: Rocco Design Architects

guangdong-museum-rocco-design-architects

    Guangdong Museum (Treasure Container) :: Rocco Design Architects

 

/ 3 نظر / 69 بازدید
یک دوست...

چی باعث میشه یک معمار جا افتاده و صاحب سبک کاری متفاوت از کارهای قبلی خودش ارائه بده؟ آیا دیدگاههای فلسفیش دگرگون شده، عقاید جدیدی پیدا کردن یا با اون فلسفه ی اولیه به جواب های معماری جدیدی رسیدن؟ این عدم ثبات ناشی از چیه؟ راستی روز ملی معمار مبارک:)

حسین فیوج

سلام مرسی خسته نباشی

یک دوست...

فکر میکردم کامنتا رو جواب می دین![قهر]