خبر معماری

جزیره‌ای در آسمان

Island in the Air 

 

جعفر بزاز

 

چهره شهر Louisville آمریكا، با طرح OMA دگرگون خواهد شد. این طرح كه توسط دفتر نیویورك OMA طراحی شده است، روز نهم فوریه 2006 طی مراسمی رونمایی شد. طرح به‌صورت مجموعه‌ای از سه برج شامل موزه، مراكز تجاری و خرید، برج‌های مسكونی، هتل، رستوران‌های مختلف، پاركینگی با گنجایش 1100 اتومبیل و یك پارك همگانی می‌باشد و این برج‌ها با 61 طبقه، مرتفع‌ترین ساختمان شهر و یكی از بلندترین برج‌های این ناحیه خواهد بود.

 

 

موزه طراحی‌شده این مجموعه با عنوان موزه هنر معاصر، در طبقه 22 و در فضایی همگانی كه طراحان عنوان جزیره (the Island) را بر آن نهاده‌اند، قرار گرفته است. در این جزیره علاوه بر موزه، سالن كنفرانس، فضا‌های ورزشی، كافه و بخش‌های رفاهی دیگری نیز طراحی شده كه به مانند یك لابی در آسمان عمل می‌كند و یك آسانسور شیشه‌‌ای مورب مراجعان را از خیابان به این جزیره منتقل خواهد نمود.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

در حالی‌كه فرم مجموعه تاحدودی نامتعارف می‌باشد و ساختاری شبیه چیدمانی از چندین ساختمان مجزا را در ذهن مجسم می‌كند، ولی به گفته طراحان، طرح مجموعه در پاسخ به برنامه ‌فیزیكی بسیار گسترده پروژه و با توجه به شرایط سایت طراحی كه به‌صورت زمینی كوچك در امتداد رودخانه اوهایو (Ohio) و منطقه تاریخی شهر قرار دارد، شكل گرفته است. طبق برنامه زمانی تنظیم‌شده، این نشانه شهری جدید Louisville در سال 2010 آماده بهره‌برداری خواهد بود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منبع:Aruna

/ 3 نظر / 7 بازدید
bahar fadakar

سلام سال نو مبارک! خوشحالم که بالاخره يک سايت هنری خوب پيدا شد.

AstAreH

آقای بزاز گرامی،سلام...آمدن روزهای نو را به شما تبريک می گم و اميدوارم که امسال برای شما سرشار از لحظه های زيبا و روشن باشد...و همچنین،ممنون از مطلب جالبی که نوشتید...موفق و پايدار باشيد.