از میرمیران بیاموزیم

 

از میرمیران بیاموزیم

پاسخ به نظر

Let us learn from Hadi Mirmiran

Answer to Comment

دوستی با عنوان "یک دوست" در دو نظر خود برای یادداشت از آیزنمن بیاموزیم پرسش­هایی مطرح نموده­اند؛

(۳ اردیبهشت ۱۳٩٠) یک دوست... :

"چی باعث میشه یک معمار جا افتاده و صاحب سبک کاری متفاوت از کارهای قبلی خودش ارائه بده؟ آیا دیدگاههای فلسفیش دگرگون شده، عقاید جدیدی پیدا کردن یا با اون فلسفه ی اولیه به جواب های معماری جدیدی رسیدن؟ این عدم ثبات ناشی از چیه؟

راستی روز ملی معمار مبارک:) "

 

(19 اردیبهشت ۱۳٩٠) یک دوست... :

فکر میکردم کامنتا رو جواب می دین!

 

این نظر بهانه­ای شد برای مراجعه دوباره به فصلنامه معماری و شهرسازی شماره 54 55، اسفند 1378؛

این شماره به صورت ویژه به معماری امروز ایران و به نحوه طراحی معماری اختصاص یافته است. معماران و اساتید صاحب نامی چون سید هادی میرمیران، ایرج کلانتری، غلامرضا پاسبان حضرت، علی اکبر صارمی، محمدرضا جودت، حسین شیخ زین­الدین، داراب دیبا و بسیاری دیگر به ارائه نظرات و بیان دیدگاه­های خود در خصوص شیوه­های طراحی معماری خود پرداخته­اند. با وجود آنکه 12 سال از انتشار این مطالب می­گذرد همچنان بسیاری از این مطالب نکته­های فراوانی برای یادگیری دارند.

از جمله دیدگاه­های جالب توجه این ویژه نامه، نظر مرحوم سید هادی میرمیران است که ضمن بیان این نکته که شیوه طراحی وی در دوران مختلف کار حرفه­ای متفاوت بوده است، به یافتن نقطه­ گرهی طرح به عنوان مهم­ترین عامل در شروع طراحی معماری است. نقطه گرهی به این معنا که خاستگاه طرح چه باشد و طرح را بر اساس چه عاملی پایه­گذاری کرد. در ادامه میرمیران با بحث در خصوص مفهوم نقطه گرهی طرح به بیان شیوه طراحی خود در چند پروژه خود می­پردازد....

hadi-mirmiran-architect

شاید مطالعه دیدگاه­های ارائه شده در این ویژه نامه، می­تواند در یافتن پاسخ های برایی پرسش ­های "یک دوست" کمک بسیاری نماید!

ــــــــ

منبع تصویر:

http://mirmiran-arch.org/

 

/ 2 نظر / 44 بازدید
یک دوست...

ممنون از وقتی که برای پاسخ دادن گذاشتین... ولی ترجیح می دادم نظر خودتونو بدونم:) حالا من این مجله رو از کجا پیدا کنم؟!

اردشیر بابکان

درود بر شما اگر علاقه دارید من در وبلاگم مطلب کوتاهی درباره ابزار گزینش درست انسان از دیدگاه زرتشت نوشتم لطفا اگر علاقه دارید آن مطلب را بخوانید و دیدگاهتان را بیان کنید. با تشکر از شما دوست عزیز