مصالح معماری

وينيل در طراحی 1<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ماده­ای همه­كاره در ساخت محيط

Vinyl by Design 1

A Proven Material in the Built Environment

 

جعفر بزاز

 

بهره­گیری از مواد و مصالح جدید این امکان را به معماران می­دهد که ایده­های خود را به بهترین و گاه ساده­ترین روش­های ممکن بیان نمایند. از این­رو شناخت و آگاهی از مواد و مصالح جدید، از مواردی است که می­تواند به خلق آثار معمارانه کمک شایانی نماید.

از جمله موادی که در سیر تاریخی خود از پیدایش تاکنون، پیشرفت­های بسیاری در آن رخ داده و چندین ماده جانبی و متفاوت از آن تولید گردیده و به­کار رفته است، وینیل می­باشد. خواص و ویژگی­های انعطاف­پذیر این ماده سبب شده است که به عنوان ماده­ای پراستفاده در حیطه معماری و ساختمان­سازی درآید. آنچه در ادامه می­آید اقتباسی از بخشی از مقاله­ "Vinyl By Design: A Proven Material in the Built Environment" برگرفته از مجله Architectural Record می­باشد.

در این مقاله، خواص ذاتی وینیل به­عنوان یک ماده ساختمانی، از اختراع و پیشرفت آن، فرآیندهای تولید وینیل و مصالح ساختمانی تشکیل یافته از وینیل، همچنین نقشی که وینیل در ساخت محیط در آینده ایفا خواهد کرد، مورد بررسی قرار گرفته است.

معماران با تکیه بر تجربه و دانش، همیشه می­توانند ماده­ مناسب با طرح­شان را انتخاب کنند. فولاد، سنگ، بتن، آجر، چوب، شیشه و پلاستیک مجموعه متنوعی را تشکیل می­دهند که هر کدام مزیت­ها و کاستی­های خاص خود را دارند و بسته به کاربردشان مورد استفاده قرار می­گیرند.

پلاستیکی که معمولا در ساختمان­ها به­کار می­رود، وینیل یا کلرید­پلی­وینیل نام دارد. وینیل (PVC) ماده­ای است متنوع و بادوام که می­توان آن را به­صورت­های سخت و انعطاف­پذیر، بافت­دار یا صاف و مسطح و تقریبا در تمام شکل­ها و رنگ­های مختلف تولید کرد.

/ 1 نظر / 9 بازدید