معرفی کتاب

 

معماری، نمایشگران و تماشاگران

Architecture, Actor and Audience<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Iain Mackintosh

جعفر بزاز

 

تماشای نمایش بر روی صحنه تجربه­ای متفاوت از تماشای آن در تلویزیون و رسانه­هایی مشابه برای تماشاگران است؛ چرا که یک فضای تئاتری ضمن گردهم آوردن مردم، به اجتماعی عادی اجازه می­دهد به گروهی باهویت تبدیل شوند. باوجود آنکه تئاتر، در هر مکانی که نمایشگر و تماشاگر بتوانند رویاروی هم قرار گیرند، می­تواند اتفاق بیفتد و حتی مکان­هایی چون میدان، خیابان، کوچه، بازار و ... همه می­توانند فضا­هایی برای اجرای نمایش باشند، اما طراحی تئاترها و فضاهای اجرای نمایش که غالبا جزء نقاط عطف شهری به حساب می­آیند، می­بایستی با شناخت کامل از ماهیت نمایش و رابطه­ای که مابین نمایشگران و تماشاگران برقرار می­شود، انجام گیرد.

لزوم شناخت عوامل تاثیرگذار (ماهیت نمایش، مردم و شهر) بر تئاتر و اینکه تئاتر (ساختمان تئاتر) چه نقشی را می­تواند در رویدادهای تئاتری بر عهده بگیرد، از مواردی است که می­بایست در طراحی و ساخت این­چنین ساختمان­هایی در نظر گرفته شوند.

Iain Mackintosh در کتاب خود با عنوان معماری، نمایشگران و تماشاگران، در جست­وجوی پاسخ­هایی به این پرسش، به بررسی ساختار معماری تئاتر می­پردازد.

وی با بهره­گیری از نتایج تجربه­های معماری خود در طراحی تئاترهای جدید و بازسازی تئاترهای قدیمی که بسیاری از آنها را در سخنرانی­ها، کنفرانس­ها و مقالات متعددی ارائه نموده است، در این کتاب با توجه به واکنش­های نمایشگران و تماشاگران نسبت به هم، به بررسی توفیق یا ناکامی طرح­های معاصر پرداخته است.

کتاب حاضر یک مطالعه موردی در زمینه بررسی تحول نظریات معماری تئاتر آمریکا و اروپا در طول زمان­های مختلف محسوب می­شود. Iain Mackintosh نویسنده کتاب که به عنوان طراح صحنه تئاتر، مورخ­ تئاتر و موسس گروه­های نمایشی بسیار (که به­صورت گردشی به اجرا می­پرداختند) نیز شناخته شده است، در این کتاب ضمن ارائه دیدی کلی از موضوع مورد بحث، به تحلیل طبیعت پیچیده ارتباط فرهنگی با محیط نیز پرداخته است.

/ 1 نظر / 10 بازدید
نينا شاهرخي

سلام. با لطف و راهنمايی يکی از دوستان وبلاگ قبلی من درست شد.