در حاشیه

اسکار امپراطوری

Praemium Imperiale<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

2004 Laureates

 

جایزه و نشان هنری سال 2004 خانواده امپراطوری ژاپن، طی مراسمی روز 21 اکتبر (30 مهر) در توکیو، به­خاطر یک عمر فعالیت حرفه­ای در عرصه معماری به "Oscar Niemeyer" معمار معروف برزیلی تعلق گرفت.

بنیاد هنری ژاپن که زیر نظر خانواده امپراطور ژاپن اداره می­شود همه ساله جوایزی را به هنرمندان منتخب رشته­های نقاشی، مجسمه­سازی، فیلم و تئاتر، موسیقی و معماری اعطا می­کند. در این مراسم همچنین نشان هنری فیلم و تئاتر به کارگردان سینمای ایران، عباس کیارستمی اعطا گردید.

 

"اسکار نیمایر"، معمار معروف برزیلی، در سال 1907 در ریودوژانیرو برزیل به دنیا آمد. نیمایر کار خود را همراه استادش "لوکوربوزیه"، با پروژه "اداره مرکزی ملل­متحد" در نیویورک آغاز نمود. وی در سال 1957 جهت تکمیل طرح­های "لوچو کستا" برای پایتخت جدید برزیل، به عنوان طراح برخی ساختمان­های مهم پایتخت برگزیده شد.

نیمایر به عنوان یکی از اولین معماران پیشگام در استفاده از ایده­های جدید معماری، شناخته شده است. او با استفاده از بتن مسلح در خلق ساختمان­هایی جالب­توجه که نمادی از طبیعت، خطوط به­هم پیوسته کوه­ها، سواحل شنی و خلیج ریودوژانیرو هستند، نوعی معماری تندیس­گرایانه را توسعه داد.

 

      نیمایر همانند استادانش "لوچو کستا" و "لوکوربوزیه" مدرنیست بود اما در بن­مایه­های معماری او به ریشه­های بومی­ ـ محلی­ای می­رسیم که ایده­های وی در ایجاد فرم­های جدید و ساختمان­هایی احساس­برانگیز (نه­تنها در برزیل بلکه در سراسر جهان) می­باشد.

نیمایر 96 ساله همچنان به طراحی در آتلیه خود ادامه می­دهد. آخرین پروژه مهم وی موزه­ "Oscar Niemeyer" در Curitaba برزیل می­باشد که در سال 2002 به روی عموم باز شد.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بخشی از این یادداشت در روزنامه همشهری مورخ يک­شنبه 10 آبان­ماه 83 به چاپ رسیده است.

/ 1 نظر / 10 بازدید
نینا شاهرخی

ياد صحبت پدرم افتادم که می گويد:انسان بايد ايستاده بميرد.موفق باشيد.