از معماری

تئاترهای فراموش­شده 1

Forgotten Theatres 1<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

جعفر بزاز

 

هنری جرج گرین، معمار نه­جندان مشهوری که ماه گذشته میلادی درگذشت، هرچند در کارنامه فعالیت حرفه­ای خود پروژه­های مهمی را ثبت نکرد، اما نمی­توان نقش وی را در تاریخ معماری تئاتر و نمایش نادیده گرفت. وی طراح بیش از 80 سالن نمایش (نمایش­های صحنه­ای و سینما) بود. برخی از اولین­ پروژه­های سینمایی و تئاتری که تعدادیاز آنها بنا به­دلایلی تعطیل یا تخریب شده­اند، عبارتند از:

 

1ـ Regency Theater

این سالن 800 نفری، حدود سال 1975، توسط Plitt Theaters در Salt Lake City ساخته شد. این سالن که جزو بهترین سالن­ها برای نمایش­ فیلم­های 70 میلی­متری بود، در سال 1989 بعد از تغییراتی برای نمایش­های عروسکی اختصاص یافت. اما در سال 1990 برای همیشه بسته شد.

 

  2ـ Plaza Theater این تئاتر در <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Cedar RapidsPlaza و جنوب LindalePlaza واقع شده است. Plaza Theater با گنجایش 800 صندلی برای نمایش­های تئاتری طراحی شده بود. این سالن هم­اکنون بسته شده است.  

 

Century Plaza Cinemas

جرج گریناین مجموعه را در سال 1970 درCenturyCityطراحی نمود. این مجموعه شامل دو سالن بود؛ سالن اصلی با گنجایش 1400 نفر و سالن دیگری با گنجایش 800 نفر. ساختمان اصلی تئاتر این مجموعه بسیار شبیه Loews Astor در نیویورک بود.

 

در اواسط دهه 80 میلادی،Cineplex اداره Century Plaza Cinemas را برعهده گرفت و طرح تئاتر را تغییر داد. بعد از آن تاریخ، این تئاتر، اغلب برای نمایش­های خصوصی استفاده می­شد. این تئاتر در 27 جولای 2003، بسته و متعاقب آن در سال بعد تخریب شد.

 

/ 0 نظر / 7 بازدید