معرفی پروژه<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

کتابخانه بین­المللی ادبیات کودک

تعامل معماری مدرن و تاریخی

The International Library of Children's Literature

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />UenoPark, Tokyo, Japan  
Tadao Ando

2002

سیما هاشمی­نیا

 

کتابخانه بین­المللی ادبیات کودک ژاپن، واقع در پارک Ueno توکیو، در سال 2002 افتتاح شده است. این کتابخانه که مورد حمایت کتابخانه­های ملی است، با هدف ارایه خدمات به کودکان و نیز تحقیق و مطالعه در ادبیات کودک ایجاد شده است. ساختمان اصلی کتابخانه که در سال 1906 بنا گردیده، توسط حکومت مرکزی توکیو به عنوان بنای تاریخی برگزیده شده بود. طراحی بخش الحاقی این کتابخانه، به معمار سرشناس ژاپنی، تادائو آندو سپرده شد.

 

آندو، بر آن بود تا در شکل­دهی به اولین کتابخانه ملی مختص ادبیات کودکان در ساختمانی قدیمی، به­صورتی بسیار ماهرانه، کاملا ساده و زیبا ترکیبی پویا مابین نو و کهنه را، در طراحی بخش جدید الحاقی به بنای قدیمی لحاظ نماید.

یک حجم شیشه­ای را به عنوان ورودی بنا، که نمای جانب خیابان ساختمان را که به سبک رنسانس است، با زاویه بسیار ناچیز می­شکافد و درون ساختمان امتداد می­یابد. این حجم شیشه­ای که تا حیاط پشتی ادامه دارد، به کافه­تریا­ای درون حیاط ختم می­شود.

 

در قسمت دیگر، آندو یک نمای شیشه­ای بلند که فضایی آرام و دنج بین نمای جدید و قدیمی ایجاد می­کند را به نمای ساختمان اضافه می­کند. این نمای شیشه­ای توسط میله­های فلزی عمودی مقاوم در برابر آتش­سوزی نگهداری می­شوند.

 

انتهای این فضا شامل یک حجم بتنی است که ارتباطات عمودی را دربر می­گیرد. شفافیت و سبکی نمای شیشه­ای امکان تفکیک نو را از کهنه می­دهد. نمای بنای قدیمی درست به همان صورت قبلی مرمت و سازه آن نیز از نظر مقاومت در برابر زلزله تقویت شده است.

 

علاوه بر بخش­های الحاقی که شامل حجم­های شیشه­ای و بتنی و نمای شیشه­ای است، آندو دو استوانه چوبی زیبایی را درون بنا افزوده که قرار بود به عنوان سالن مطالعه مورد استفاده قرار گیرند اما در حال حاضر موزه کتاب کودک است. فرم این استوانه­ها که از الگوی تزئینات روی سقف­ تبعیت می­کند، فضای بزرگ سالن را کوچک­تر و صمیمی­تر می­کند.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بخشی از این یادداشت در روزنامه همشهری مورخ پنج­شنبه 15 بهمن­ماه 83 به چاپ رسیده است.

/ 3 نظر / 19 بازدید
علیرضا

خدا این آندو را از ما نگیرد.... و تا انقلاب مهدی آندو را نگه دار

محمد

سلام در وبلاگ زروان و در پای مطلبی درباره ی مهندس سيحون به نشانی شما برخوردم . بد نديدم که شما را دعوت به بازديد از وبلاگ ناقابل و نو آمده ی خود کنم . يکی از مطالب وبلاگ بنده درباره ی مهندس سيحون و ... است . درباره ی زها حديد هم بهار امسال و در روزنامه وقايع اتفاقيه من يک مقاله ی مفصل داشتم ، که حتما در آينده ای نه چندان دور آن را هم در وبلاگ می گذارم . ممنون می شوم که اگر از دوستان خود نيز برای بازديد دعوت بفرماييد و به بنده نيز لينک بدهم . امکانی که من هنوز بلد نيستم از آن استفاده کنم و در آينده راه خواهم انداخت و ...

مصطفی خدابخشی

منو نخواستی تو چرا منو نخواستی مهربون نازنینم نمی خوام که باز دوباره خودمو بی تو ببینم می دونم که کفتر عشق از لب بومم پریده شمع این مزار قلبم بی تو نوری رو ندیده می دونم با یک سلامت همه دنیا می شه آبی ولی حیف که این سلامت واسه من هم شده خوابی نازنین حرفامو گفتم ولی تو ما رو ندیدی مثل یه کفتر چاهی از لب بومم پریدی نازنین سفر سلامت تو برو خدانگهدار جاده ها منو نمی خوان تو برم خدانگهدار توی پیچ و تاب جاده دلمو دادم به بی راه شاید تو راه تباهی نیوفتم تو کنج یک چاه حالا قطره های اشکم بی تو سردو بی رمق شد نازنین چرا تو رفتی که دلم ورق ورق شد دست من رو تو نخواستی دیگه دستامو نمی خوام برگ دل رو چیدی رفتی دل بی برگو نمی خوام ترانه سرا مصطفی خدابخشی