از معماری

تئاترهای فراموش­شده 1

Forgotten Theatres 1

جعفر بزاز

 

هنری جرج گرین، معمار نه­جندان مشهوری که ماه گذشته میلادی درگذشت، هرچند در کارنامه فعالیت حرفه­ای خود پروژه­های مهمی را ثبت نکرد، اما نمی­توان نقش وی را در تاریخ معماری تئاتر و نمایش نادیده گرفت. وی طراح بیش از 80 سالن نمایش (نمایش­های صحنه­ای و سینما) بود. برخی از اولین­ پروژه­های سینمایی و تئاتری که تعدادی از آنها بنا به­دلایلی تعطیل یا تخریب شده­اند، عبارتند از:

 

1ـ Regency Theater

این سالن 800 نفری، حدود سال 1975، توسط Plitt Theaters در Salt Lake City ساخته شد. این سالن که جزو بهترین سالن­ها برای نمایش­ فیلم­های 70 میلی­متری بود، در سال 1989 بعد از تغییراتی برای نمایش­های عروسکی اختصاص یافت. اما در سال 1990 برای همیشه بسته شد.

 

 
2ـ Plaza Theater
این تئاتر در Cedar Rapids Plaza و جنوب Lindale Plaza واقع شده است. Plaza Theater با گنجایش 800 صندلی برای نمایش­های تئاتری طراحی شده بود. این سالن هم­اکنون بسته شده است.
 

 

Century Plaza Cinemas

جرج گرین این مجموعه را در سال 1970 در Century City طراحی نمود. این مجموعه شامل دو سالن بود؛ سالن اصلی با گنجایش 1400 نفر و سالن دیگری با گنجایش 800 نفر. ساختمان اصلی تئاتر این مجموعه بسیار شبیه Loews Astor در نیویورک بود.

 

در اواسط دهه 80 میلادی، Cineplex اداره Century Plaza Cinemas را برعهده گرفت و طرح تئاتر را تغییر داد. بعد از آن تاریخ، این تئاتر، اغلب برای نمایش­های خصوصی استفاده می­شد. این تئاتر در 27 جولای 2003، بسته و متعاقب آن در سال بعد تخریب شد. موضوعات: