معرفی پروژه

مرکز هنرهای نمایشی Lincoln ۱

Lincoln Center for the Performing Arts 1 

New York

Diller Scofidio + Renfro

Fox and Fowle Architects

جعفر بزاز

 

مرکز Lincoln در شهر نیویورک، ترکیبی از یک مجموعه فرهنگی و یک فضای شهری است که همانند پلی، قسمت شمالی و جنوبی خیابان شماره شصت­وپنجم غربی این شهر، حد فاصل میان خیابان Amsterdam و Broadway را، به­هم گره می­زند. طراحی این مرکز توسط Diller Scofidio و Renfro، با مشارکت گروه معماران Fox and Fowle انجام گرفته است.

طراحان این مجموعه در نظر داشتند با ارائه طرحی کانسپچوال، در ضمن برخورداری از روح اصیل معماری دهه 1960، با به­کارگیری عناصر شفاف و سیال، سرزندگی و روح تازه­ای را به این مجموعه فرهنگی ببخشند.

 

Liz Diller عضو تیم طراحی در خصوص این پروژه می­گوید:

"هدف ما تلفیق فضای مجموعه فرهنگی با فضای شهری و برعکس بود. بدین منظور سعی کردیم، هیجان درون سالن­های اجرا را به فضای عمومی مابین سالن­ها و نیز خیابان­های مجاور انتقال دهیم و این ایده نیازمند آن بود تا فراتر از مرزهای مابین معماری، طراحی شهری، منظر شهری و لنداسکیپ عمل نماییم."

استفاده از فرم­های مدرن درون محوطه تئاتر قدیمی، طراحی نمای شفاف، هم­تراز قرار دادن ورودی­ها با سطح خیابان، نورپردازی مهیج، ایجاد نشانه­ (جهت­دار و اطلاعاتی) برای تسهیل جهت­یابی بازدیدکنندگان و دادن هویتی خاص برای خیابان، از جمله تمهیداتی است که برای خوانایی مجموعه به عنوان یک محور فرهنگی (مجموعه­ای در ارتباط با خیابان)، در نظر گرفته شده است.

 

برای افزایش وضوح مجموعه از خیابان و داشتن کاراکتری ویژه، در تقاطع خیابان شصت­وپنجم و Broadway، طبقه فوقانی تالار Tully به­صورت کشیده و تاق مانند در نظر گرفته شده است که با نمای شیشه­ای خود خصوصا در طبقه بالا، جلوه خاصی از بیرون به درون و از درون به بیرون بخشیده است.موضوعات: