معرفی پروژه

تندیس­گاه Nasher

Renzo Piano Workshop

Nasher Sculpture Center

Dallas, Texas

Site area: 2.4 acres

Building size: 54,000 square feet

Indoor gallery space: 10,000 square feet

Outdoor exhibition space: 62,000 square feet

 

سیما هاشمی­نیا

     

      تندیس­گاه Nasher، از معدود مراکزی در جهان می­باشد که به نمایش، بررسی، مطالعه و نگهداری مجسمه­های مدرن اختصاص یافته است. این مرکز در قلب منطقه هنری شهر دالاس در مرکز خط آسمان شهر واقع شده است.

 

     تندیس­گاه Nasher تحقق رویاهای آقای Nasher در ایجاد یک موزه در فضای باز (بدون پوشش سقف) به عنوان محیطی آرام و دنج برای به نمایش گذاردن و تفکر در هنر و طبیعت است.

این مرکز به­عنوان یک واحه شهری از هنر و طبیعت، شامل یک ساختمان 54000 فوت­مربعی و یک  پردیس مجسمه به مساحت 2 اکر (= 7/8093 مترمربع) می­باشد که توسط Renzo Piano و  Peter Walker(معمار منظر)، طراحی شده­ است.

 

نقش اصلی در بیرون ساختمان گالری، بر عهده دیوارهای بلندی به پهنای 2 اینچ با نمای سنگ تراورتن ایتالیایی است که پنج غرفه نمایش هم­اندازه و موازی را تعریف می­کنند.

 

در طبقه اصلی ساختمان سه غرفه نمایش مرکزی در نظر گرفته شده است که به عنوان گالری استفاده خواهند شد و دو غرفه کناری به بخش­های اداری و فضاهایی عمومی مانند مغازه و کافه اختصاص خواهند یافت. در طبقه پایین، گالری دیگری برای نمایش مجسمه­های حساس به نور و محیط طبیعی و همچنین تالار کنفرانسی که به سمت پردیس باز می­شود، قرار گرفته­اند.

 

     سقف گالری­ها، طبق ایده موزه بدون سقف، بصورت سقف شیشه­ای طاق ضربی شکل می­باشد که به وسیله میله­های فولادی باریک ضدزنگی از بالا آویزان شده و مهار می­شوند. قالب آلومینیومی ضدآفتاب، تمهیدی ابتکاری در تامین روشنایی گالری­ها می­باشد که صرفا برای این پروژه طراحی شده است. به این ترتیب که بصورت معلق بالای سقف شیشه­ای قرار می­گیرد و نور طبیعی وارد شده به گالری را کنترل می­کند و نیاز به روشنایی مصنوعی طولانی مدت را از بین می­برد.

 

دیوار بیرونی غرفه­های نمایش بصورت پوسته شیشه­ای پیوسته­ای در نظر گرفته شده است تا امتداد بصری گالری به سمت پردیس حفظ شود.

پردیس مجسمه شامل محوطه­ای برای مجسمه­سازی در فضای باز، دیواره­های سنگی، پیاده­راه، استخر، درختانی پراکنده و چمنزاری کوچک است و تقریبا 20 مجسمه بزرگ از مجموعه مجسمه­های Nasher در این پردیس به نمایش گذاشته شده است.

     مجموعه آقای Nasher  با بیش از 300 اثر، از مهم­ترین مجموعه­های شخصی مجسمه­های مدرن است. این مجموعه شاهکارهای Calder, de Kooning, di Suvero, Giacometti, Hepworth, Kelly, Matisse, Moore, Picasso, Rodin, and Serra و بسیاری دیگر را، دربر می­گیرد.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بخشی از این یادداشت در روزنامه همشهری مورخ سه­شنبه 10 آذر­ماه 83 به چاپ رسیده است.موضوعات: