در حاشيه

درگذشت دريدا

Derrida died.

 

"ژاک دریدا ـ "Jacques Derrida فیلسوف برجسته فرانسوی، هشتم اکتبر (17 مهر)، بر اثر ابتلا به سرطان لوزالمعده در پاریس در گذشت.

دریدا در 15 ژوئیه 1930 در الجزیره به دنیا آمد و در طول عمر خود تاثیر فراوانی بر روی فلسفه گذارد.  وی که بنیان­گذار و پدر "دیکاستراکشن ـ Deconstruction" خوانده می­شود، بعد از انتشار سه کتاب معروف خود، سخن و پدیده، نوشتار و تفاوت و در باب دستور زبان­شناسی، که در آنها با ساختارگرایی اشتراس و پدیدارشناسی هوسرل به مقابله برخاسته بود، به شهرت رسید.

 

 
 
دریدا عقیده داشت وقتی ما به دنبال ساختارها هستیم از متغیرها غافل می­مانیم، فرهنگ و شیوه­های قومی هر لحظه تغییر می­کند پس روش ساختارگراها نمی­تواند صحیح باشد. وی معتقد بود، یک متن هرگز مفهوم واقعی خودش را آشکار نمی­کند، زیرا مولف آن متن حضور ندارد و هر بیننده و یا هرکس که آن متن را قرائت کند، می­تواند دریافتی متفاوت از قصد و هدف مولف داشته باشد.
معماری نیز بی­تاثیر از جنبش دیکاستراکشن نبود. آیزنمن از جمله معمارانی است که مبحث دیکانستراکشن را در معماری به عنوان یکی از مباحث اصلی مطرح ساخت.

 

دریدا چند سال قبل مقابل دوربین سینما نیز قرار گرفت. فیلم مورد نظر که "دریدا" نام داشت، مستندی راجع به "ژاک دریدا" است که توسط "کایر بی دیک" و "ایمی زیرینگ کافمن" ساخته شده است.موضوعات: